TOP 10 mittelböhmische Veranstaltungen

Jsou akce, které stojí za to navštívit. A pak jsou akce, na nichž zkrátka a dobře nesmíte chybět. Mluví se o nich nejen u nás, ale často i za hranicemi země a mezi lidmi s velmi rozmanitými zájmy. Proto naše top desítka obsahuje tak pestrou směsici událostí – najdete v ní jak hudební festivaly, tak sportovní závod, historické průvody i jarmarky a vinobraní. Na své si přijdou opravdu všechny vaše smysly a skvělá zábava je na každé z nich stoprocentně zaručena!

1. Masopust v Roztokách

Připomenout si málem již ztracenou tradici, kreativně se vyjádřit i vyřádit, veselit se s přáteli i s lidmi, které jste právě potkali, ale s nimiž máte jedno společné – nadšení pro masopustní rej. To totiž spojuje všechny, kteří na událost prostoupenou folklorní barvitostí, lidskou pospolitostí a hýřivou atmosférou, dorazí. Zhruba před dvaceti lety začalo být malé skupince roztockých místních líto, že by tradice masopustních oslav, po léta udržovaná našimi předky, měla upadnout v zapomnění. A tak se zrodila iniciativa, drobný lokální počin, který od té doby vyrostl do vyhlášené a uznávané akce, na níž se sjíždějí lidé z široka daleka. Ti všichni se sejdou u roztockého zámku a společně, oděni do propracovaných originálních masek, které jsou skutečnými uměleckými díly, putují z Roztok přes Holý vrch do Únětic, kde je den završený bujarou zábavou v obrovském cirkusovém šapitó.

Akce se zpravidla koná v únoru, nadcházející ročník je naplánován na 15.­ 2. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

2. Dark SNOW Monínec

Důležité hlášení pro všechny milovníky sněhu a zimních sportů – závod ve skiareálu Monínec si za žádnou cenu nesmíte nechat ujít! Jedním z důvodů je magická atmosféra, která je nedílnou součástí tohoto veřejného sjezdu na lyžích. Koná se totiž v noci, za chladného svitu hvězd, hřejivé záře loučí, doprovázený úžasnými světelnými efekty. Sjezdovka areálu Monínec má na kvalitě akce také svůj nemalý podíl – jedná se o jednu z nejdelších osvětlených sjezdovek v Čechách a vhodná je jak pro zkušené lyžaře, tak pro ty, kteří s tímto sportem teprve začínají. Organizátoři samozřejmě nezapomínají ani na doprovod závodníků a dbají na to, aby nikdo neměl dlouhou chvíli! Nedílnou součástí akce je velkolepá party, na níž nechybí dobré pití a skvělá muzika.

Akce se zpravidla koná v únoru, ale nadcházející ročník je naplánován na 6. 3. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

3. Hudební festival Antonína Dvořáka

Je skoro až s podivem, kolik geniálních hudebních skladatelů se v tak maličké zemi, jakou Česká republika je, narodilo. Mezi nimi na čelném místě figuruje Antonín Dvořák. Jeho dílu věnovaný festival v Příbrami se i díky jménu Mistra sám stal etablovanou kulturní událostí dobře známou i za našimi hranicemi. Středočeské město tak každoročně přivítá špičkové české a zahraniční orchestry a zářivé hvězdy hudebního nebe. A děje se tomu tak již od roku 1969! Cílem festivalu je ale nejen udržovat v paměti lidí Dvořákovu tvorbu živou, na programu se vedle jeho děl vyskytují také skladby jiných autorů, a to jak ze století minulých, tak ze současnosti. Velké divácké oblíbenosti napomáhá zajisté i to, že jsou koncerty situovány do netypických, ale o to atraktivnějších prostor – příkladem může být novorenesančním zámeček ve Vysoké, bazilika na Svaté Hoře nebo zámek Dobříš. A proč se festival koná právě v tomto kraji? Protože Antonín Dvořák Příbramsko hluboce a upřímně miloval a našel tu bohatou a nevyčerpatelnou inspiraci.

Akce se zpravidla koná na jaře, nadcházející ročník je naplánován na 23. 4. ­– 4. 6. 2020.


4. Královský průvod Karla IV.

Jeden z nejvýznamnějších evropských panovníků, osvícený a českým zemím věrný Karel IV. se vydá na putování po středočeských městech a obcích… A věříme, že o takto důležitou a výjimečnou událost nechcete přijít! Vladařův početný průvod vyjede ve vší slávě z Radotína a bude se ubírat k Dobřichovicím a den nato se vydá na hrad Karlštejn, kde se setká s poselstvem vévody Štěpána II. bavorského, tedy s druhou částí průvodu. Za bytelnými zdmi hradu pak společně v honosné kapli svatého Kříže uschovají vzácné korunovační klenoty a završí tak svoji dvoudenní pouť. Ve všech městech a obcích, kterými průvody projíždějí, se konají slavnostní uvítání císaře a jeho početné družiny.

Akce se zpravidla koná na začátku června, nadcházející ročník je naplánován na 6. 6. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

5. Královské stříbření Kutné Hory

Spatřit panovníka v doprovodu chrabrých rytířů, sličných panošů a vznešených dvorních dam jak za zvuku fanfár kráčí křivolakými uličkami kutnohorskými je zážitek, na jaký se nezapomíná. Tato podívaná se vám naskytne, když zavítáte do Kutné Hory na Královské stříbření, historickou slavnost symbolicky zahajující turistickou sezónu. Celé město oslavuje příjezd krále Václav IV. a jeho choti Žofie Bavorské. Na jejich počest se konají průvody, turnaje a klání, divadelní, taneční a hudební vystoupení, jarmark a důstojná mše v chrámu svaté Barbory. Dva dny se každý z „dvořanů“ veselí a vy se k nim můžete přidat. Oblékněte vlastní dobový kostým a staňte se součástí slavnosti, jakou můžete zažít jen ve městě, o jehož bohatství a věhlas se ve středověku opírala moc českých králů.

Akce se zpravidla koná v červnu, nadcházející ročník je naplánován na 20.–21. 6. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

6. Rally Bohemia

Rally Bohemia, kterou organizátoři popisují jako „vrcholnou sportovní akci Mladoboleslavska a Liberecka“, se pyšní dlouholetou a slavnou tradicí a těší se velké divácké oblíbenosti. Generálním partnerem akce je světově proslulá automobilka ŠKODA AUTO, jež se svým zapojením zasazuje o podporu a rozvoj špičkových českých rallyových jízd. Závody, jejichž historie sahá až do roku 1974, zajisté nadchnou všechny fanoušky motorových vozidel a ještě více posílí postavení Mladé Boleslavi mezi centry automobilového průmyslu. Program každý rok obsahuje tyto kategorie: Mistrovství České republiky v rally, Mistrovství České republiky v rally historických automobilů, dále exhibiční Rally Legend a nově také ECO Rally – neoficiální mistrovství světa automobilů na elektrický či jiný alternativní pohon.

Akce se zpravidla koná v červenci, nadcházející ročník je naplánován na 10.–12. 7. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

7. Let It Roll

Největší drum & bassový festival na světě Let It Roll každoročně přiláká desetitisíce fanoušků z celého světa, kteří si po několik dní užívají strhující příval elektronické hudby i uvolněnou letní party atmosféru. Festivalu se účastní české i zahraniční špičky v oboru spolu s mnoha prozatím méně známými, ale velmi talentovanými a slibnými hudebníky. Mezinárodní úspěch ale nepřišel ze dne na den. První, skromný ročník se konal v roce 2002 v pražském klubu Mlejn, až postupně se event rozrůstal a přesouval do větších prostor, v roce 2008 se poprvé konal ve formě oficiálního open air festivalu a od roku 2015 se veškeré dění odehrává na vojenském letišti v Milovicích nedaleko Prahy. Akce je vyhlášená také díky svému důrazu na kvalitní a výjimečnou vizuální stránku, jejímž nejlepším příkladem je zahajovací ceremonie spojující hudební kulisu s projekcí a světelnou show.

Akce se zpravidla koná na přelomu srpna a září, nadcházející ročník je naplánován na 30. 7. – 1. 8. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

8. SOUNDTRACK Poděbrady

Mezinárodní festival SOUNDTRACK poutavou a divácky velmi atraktivní formou propojuje filmovou hudbu s multimédii. Program každoročně zpestřují také zahraniční hosté, často ty nejuznávanější kapacity a zářivé hvězdy filmového hudebního průmyslu. Ambiciózní akci založil v roce 2016 producent, skladatel a člen skupiny Lucie Michal Dvořák. První ročník měl podobu audiovizuální show, druhý se odehrál již ve formě, jakou známe dnes – tedy čtyři dny naplněné různorodým a bohatým audiovizuálním programem. V roce 2018 se akce ještě podstatněji rozrostla a hlavní stage, krytá koncertní hala, pojala na 2 500 diváků a nacházela se na místě s překrásným výhledem na zámek, historickou ozdobu lázeňského města. V rámci festivalu je každoročně udělována cena za mimořádný přínos české nebo světové filmové hudbě.

Akce se zpravidla koná na přelomu srpna a září, nadcházející ročník je naplánován na 27.­–30. 8. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

9. Mělnické vinobraní

Podzim bez vinobraní by byl jako Vánoce bez cukroví – o tolik chudší a mnohem méně chutný! Naštěstí takové neveselé situace se ve středních Čechách nemusíte bát. Vinobraní se po celý podzim konají na mnoha místech, pokud ale existuje jedno, které byste měli určitě navštívit, je to to mělnické. Kde jinde oslavit konec období sklizně než v místě, které je se zrodem tradice pěstování vinné révy v Čechách tak úzce spjato – réva se tu pěstuje minimálně od 10. století! Mělnické vinobraní řadící se mezi nejstarší a největší slavnosti tohoto typu v celé republice je nejen oslavou práce našich vinařů, ale také oslavou kultury a tradic. Město se na celé tři dny zaplní stánky s tím nejlepším, co tuzemská produkce nabízí, ulice zaplaví umělci a kejklíři, úžasným zážitkem je také přihlížení průvodu historických alegorických vozů. Na své si přijde i každý milovník hudby – na třech pódiích zazní tóny snad všech představitelných hudebních žánrů.

Akce se zpravidla koná v září, nadcházející ročník je naplánován na 18.­–20. 9. 2020.

, Bild öffnet in neuem Fenster

10. Královský advent na Křivoklátě

Křivoklát patří mezi nejproslulejší české hrady a není se čemu divit. Jen se podívejte, jak nádherný je v zimě, v létě, na jaře i na podzim, jak mu sluší bílý kabát ze sněhových vloček i zlatý a měděný háv utkaný z podzimních listů. Na Křivoklát, dominantu stejnojmenné chráněné krajinné oblasti, míří turisté za každého počasí a ani prosincové mrazíky je neodradí. Naopak, oblíbené sídlo panovníků láká i o adventu, jelikož atmosféra je tu vskutku slavnostní. Na nádvoří se potkáte se samotným králem – pozdravit své poddané sem nezapomene zajet vladař Přemysl Otakar II. Pokud vás přeci jen přemůže chlad, zahřejete se při představení ohňové show anebo si poskočíte do taktu dobových kapel. Chybět nemohou samozřejmě ani ukázky lidových řemesel, vystoupení kejklířů a vánoční trhy.

Akce se zpravidla koná v prosinci o druhém a třetím adventním víkendu.

, Bild öffnet in neuem Fenster
Hergestellt 10.1.2020 16:35:40 | gelesen 2875x | ernest
 
 
load