Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Pěšky přes vrch Káčov na pivo Klášter až na zámek Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště – Sychrov – Zásadka – Mohelnice nad Jizerou – Pachouň – Klášter Hradiště nad Jizerou – Mnichovo Hradiště

Výchozím bodem je parkoviště u zámku. Po zelené značce se vydáme polní cestou směrem na přírodní památku Káčov, zalesněný vrchol vysoký 350 m. Lesem vystoupáme do obce Sychrov a pokračujeme stále po zelené, kolem sopečné vyvřeliny Káčov.

Na silnici odbočíme doprava a sejdeme ke zřícenině hradu Zásadka. Původní tvrz z konce 14. století byla v roce 1560 přestavěna na renesanční zámek, který v roce 1790 vyhořel a potom zpustl.

Stále po zelené značce sestoupíme do Mohelnice nad Jizerou, kousek za mostem přes řeku Jizeru je románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Mohelnický kostelík je jednou z nejseverněji položených památek románského období u nás.

Podél Jizery pokračujeme po modré značce přes statek Pachouň do Kláštera nad Jizerou.

Projdeme obcí ke známému pivovaru Klášter, který se stal tradičním výrobcem přírodního, nepasterizovaného piva. Pivovar se nachází na místě bývalého cisterciáckého kláštera. Ten byl v roce 1420 zcela zničen husity a v 16. století byl na jeho troskách vybudován renesanční zámek a kostel Narození Panny Marie. V polovině 19. století byl Valdštejny zámek přestavěn na pivovar. Z vlastního chrámu zůstal gotický vstupní portál, část zbytků klášterních staveb je zazděná ve zdech současných staveb pivovaru, ale nejcennější prostory – krypta a zastřešené torzo presbytáře – se nacházejí stranou výrobních provozů.

Z Kláštera pokračujeme stále po modré značce po silnici, přes Jizeru až do Mnichova Hradiště k zámeckému areálu. Původně renesanční zámek Mnichovo Hradiště, postavený českým šlechticem Václavem Budovcem z Budova, přešel po jeho smrti na více než 300 let do majetku rodu Valdštejnů. V areálu zámku jsou přístupné 3 prohlídkové okruhy.

První okruh představuje interiéry zámku se sbírkami delfské fajáns, orientálního a míšeňského porcelánu a valdštejnskou knihovnou z Duchcova, spravovanou G. Cassanovou.

Druhý okruh nabízí dochované zámecké divadlo a prostory připomínající setkání Svaté aliance.

Třetí prohlídkový okruh zahrnuje kostel sv. Tří králů a kapli sv. Anny s hrobkou slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna a lapidáriem barokních pískovcových soch.

Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Mnichovo Hradiště

Začátek trasyZačátek trasy: Mnichovo Hradiště, parkoviště u zámku Konec trasyKonec trasy: Mnichovo Hradiště, parkoviště u zámku Délka trasyDélka trasy: 14 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 4 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Střední

Středa 26.1.
oblačno až zataženoden 1 / 5°Cnoc -1 / 3°C
Čtvrtek 27.1.
přeháňkyden 3 / 7°Cnoc -2 / 2°C
Pátek 28.1.
oblačnoden 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load