Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Údolím řeky Jizery k romantické zřícenině

Mladá Boleslav – Debř – Josefův Důl – Láskov – Debř – Mladá Boleslav

Naše trasa začíná v Mladé Boleslavi u rozcestníku turistických značek na Komenského náměstí. Dominantou náměstí je budova nové radnice z let 1865–1868 a arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. V parku na náměstí stojí torzo sochy legionáře (J. Matějů – 1923) jako připomínka zásluh čsl. legií o vznik republiky. Z náměstí se vydáme po červené značce, která vede přes park, a sejdeme po schodech na Ptáckou ulici. Před námi stojí technologické centrum mladoboleslavské automobilky Škoda. Přejdeme most přes řeku Jizeru, odbočíme vpravo, zanedlouho překročíme železniční trať a pokračujeme v cestě proti proudu řeky přes obec Podlázky až na rozcestí pod hradem Michalovice. K hradu vede odbočka do prudšího kopce. Je odtud krásná vyhlídka do údolí Jizery, kterou při své návštěvě v roce 1835 ocenil mj. i básník Karel Hynek Mácha.

Po prohlídce hradu se vrátíme na červenou značku a pokračujeme po ní do obce Debř. Zde se potkávají dvě červené značky.  My se dáme vpravo přes Masarykův most, který byl postaven v roce 1923. Za mostem odbočíme vlevo a po červené značce stále proti proudu Jizery dojdeme po silnici do Josefova Dolu. Procházíme zástavbou, která vznikla jako dělnická kolonie dnes již bývalé textilní továrny. Přicházíme k rozcestníku turistických značek, opouštíme červenou a přejdeme na žlutou turistickou značku. Lesní cestou, která vede kolem pohřební kaple zakladatelů textilky, vystoupáme na Bradlec. Přes Láskov nás dovede polní cesta podél rodinných domků k silnici na okraji Debře, kde přejdeme na modrou turistickou značku, která pokračuje po chodníku mezi domky ve stejném směru. Přejdeme most přes silnici vedoucí směrem do Bělé pod Bezdězem a nacházíme se v oblasti NPP Radouč. Příroda tady, na severním okraji Mladé Boleslavi, vykouzlila stepní oblast, v níž našly ideální podmínky rostliny v našich zeměpisných šířkách většinou krajně neobvyklé. Devaterka rozprostřená je rostlinou, která se jinde v celých Čechách nevyskytuje – jen tady na Radouči. V tomto prostoru našla ideální místo k životu i celkem početná populace syslů obecných.

Po projití Radouče nás vede značka cestou podél zahrádek k silnici V Rokli. Zde se vydáme za benzinovou pumpou podél hřiště a dále pokračujeme Václavkovou ulicí směrem do centra města. Za světelnou křižovatku stoupáme do kopce Havlíčkovou ulicí, nahoře odbočíme vlevo a přijdeme k budově sokolovny. Ta už stojí na počátku parku Výstaviště. Zde odbočíme doprava a procházíme snad nejkrásnější ulicí (Palackého) Mladé Boleslavi kolem výstavní budovy Pekařova gymnázia a překrásné secesní budovy divadla a Komerční banky. Pokračujeme dále na Českobratrské náměstí, kde se vlevo nachází Sbor českých bratří. Budova kostela dnes slouží jako výstavní síň města. Pro svou jedinečnou akustiku bývá zároveň využíván jako koncertní sál. Klaudiánovou ulicí dojdeme do cíle na Komenského náměstí.

Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Mladá Boleslav

Začátek trasyZačátek trasy: Mladá Boleslav, Komenského náměstí Konec trasyKonec trasy: Mladá Boleslav, Komenského náměstí Délka trasyDélka trasy: 12 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 3.3 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Lehká

Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
oblačnoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Úterý 30.11.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load