Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Strenice

Obec při Strenickém potoku, 8 km jihozápadně od Mladé Boleslavi – zaujme svojí polohou v údolí, nejcennější památkou je barokní kostel a nedávno rekonstruovaná polygonální kostnice v jeho sousedství, u kostela dochováno několik náhrobků z původního hřbitova.

Oblast údolí Strenického potoka byla osídlena již od pravěku, což dokládají archeologické nálezy koster a bronzových předmětů. Dnešní obec Strenice je doložená v písemných památkách již od 12. století, kdy byly Strenice osadou farní,  a až do roku 1852 byly Strenice městysem.  Obec Strenice zřejmě vznikla jako zástavba podél významné komunikace, která vedla v údolí Strenického potoka v podhradí tvrze Velké Horky. Koncem středověku lemovalo údolí 12 rytířských tvrzí.

Strenice jsou obcí velmi starou, náležely mezi „městečka království českého“.  Název Strenice je vysvětlován různě: jedni tvrdí, že Strenice mají svůj původ od travnatých strání (Stránice), které obec obklopují; jinde se uvádí, že název je odvozen od osobního jména Straněj. Strenice ve starých záznamech bývají uváděny též jako Strejnice, Strýnice nebo také Straynice.

Strenice mají ve znaku lípu (s hnědým kmenem a zelenou korunou, stojící na černém, někdy zeleném, trojvrší) a na ní sedí šedý slavík – „od množství lip vůkol rostoucích a slavíků v údolí našem na jaře se zdržujících“, jak praví kronika obce.   

Zvětšit mapu
mailMladá Boleslav

Strenice 23, Strenice, 294 30

Telefon:+420 326 356 235
E-mail:obecstrenice@seznam.cz
Web:www.strenice.cz
Sobota 27.11.
oblačno až zataženoden 1 / 5°Cnoc -3 / 1°C
Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
oblačnoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load