Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Po okolí Mladoboleslavska

Mladoboleslavsko je kraj, kde některá výjimečná turistická lákadla najdete hned ve dvojím provedení. To platí i o šikmých věžích. Jednu najdete u Lorety v Kosmonosích a druhou věž, u které se bublina vodováhy pořádně vychýlí do strany, najdete jen tři kilometry od ní - v Michalovicích.

Věž zdejší hradní zříceniny je opravdu mohutná. Na rozdíl od té kosmonoské nebyla jako šikmá postavena (nedbalostí zedníků), ale šikmou se teprve stala. Vypráví se, že díky hledačům pokladů, kteří pod ní ve snaze přijít snadno k bohatství kopali tak horlivě, že narušili její základy. Pravda ale bude patrně poněkud prozaičtější. Starý gotický hrad neohrozily krumpáče osamělých kopáčů, ale výbušniny, s jejichž pomocí byla odstřelována část skály pod hradem, aby tudy mohla vést železnice. I tenhle zásah lidského pokroku ale starý hrad přežil - věž je i přes své naklonění staticky v naprostém pořádku a slouží jako vděčně rozhledové místo. Líbit se Vám tu bude nepochybně stejně jako nejslavnějšímu návštěvníkovi hradu, Karlu Hynku Máchovi.

Když už Mácha došel pěšky do Michalovic, nenechal si ujít ani další ze zřícenin, které tak miloval - blízké Zvířetice. Tato rozsáhlá ruina v sousedství města Bakov nad Jizerou, do jehož majetku patří, se v poslední době čím dál častěji objevuje v televizních pohádkách.

Tak to byla jen malá ochutnávka z Mladoboleslavska. Pořádně si zavažte boty, teď už víte, kam jít.

 

Kosmonosy

Středa 8.12.
oblačnoden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Čtvrtek 9.12.
oblačno až zataženoden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pátek 10.12.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load