Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Kostel sv. Ludmily, Tetín

Kostel svaté Ludmily v Tetíně je zasvěcen známé české světici zavražděné v roce 921.

Dnešní kostel sv. Ludmily byl postaven v barokním slohu v 80. létech 17. století. Jeho průčelí bylo rozčleněno pilíři s římsovými hlavicemi, nad vchodem do kostela je trojúhelníkový štít zakončený závitovými vyzdívkami, po stranách zdobený kamennými jehlanci. Nad vchodem je trojúhelníkové římsoví a nad ním polokruhové okénko. Interiér kostela se sestává z jedné lodi s plochou klenbou, po stranách má po jednom polokruhovém okně. Hlavní oltář je z kamene v barokním slohu. P jeho stranách jsou sloupky, uprostřed oltáře obraz na plátně od neznámého malíře znázorňující scénu jak sv. Ludmila a kněz Kaich vyučují sv. Václava. Po stranách obrazu je socha sv. Vojtěcha a sv. Prokopa, nahoře obraz sv. Ludmily. Nejvýše je socha sv. Michaela potírajícího satana a po stranách pak sošky sv. Kateřiny a sv. Barbory. U pilířů po stranách oltáře je umístěna mensa s kamenem, na němž měla být sv. Ludmila usmrcena. Na jižní straně lodi je dřevěná vyřezávaná kazatelna a na zdi barokní krucifix. Ze severní strany lodi stojí dřevěný oltářík, který sem byl přenesen z obce Mořina. Uprostřed oltáříku je vyobrazen sv. Stanislav. V kostele jsou varhany, postavené v r. 1771 Guthem z Čisté u Rakovníka, po rekonstrukci v r. 1998 opět slouží pro potřeby koncertů.


Dějiny obce jsou neoddělitelně spojené s historií rodu Přemyslovců a s první českou světicí, svatou Ludmilou. Kněžna zde po určitou dobu pobývala a právě v té době se hradiště proslavilo. Stalo se ale také svědkem tragické události – kněžnina zavraždění v noci z 15. na 16. září 921. Ludmilin pohnutý osud a o ní tradované příběhy učinily z Tetína jedno z nejvýznamnějších památných míst v České republice. Ale pravdou je, že se o něm vědělo a vyprávělo už dříve. Zmínky o Tetíně můžeme najít již v Kosmově kronice, v níž se učenec zabývá dávnými bájnými časy a píše, že zde v sedmém nebo osmém století nechala prostřední dcera vojvody Kroka, pohanská kněžna Tetka, založit svůj hrad. Právě po ní pak mělo být hradiště pojmenováno, avšak jeho existence je archeologicky doložena až zhruba o sto let později. Pokud byste se rádi s mytickými i výzkumy doloženými dějinami obce seznámili podrobněji, zavítejte do tetínského muzea, kde najdete expozici věnovanou této tématice.

Pravidelné každoroční poutě:

V sobotu po 16. září bývá svatoludmilská pouť.
V sobotu po 16. květnu svatojánská pouť. 

Mše svatá:
Nedělní mše od 11.15 jsou na Tetíně celoročně, v zimním období však v kostele sv. Kateřiny, který je temperován.
Ve školním roce bývá u sv. Kateřiny mše také ve středu od 19.30.
Zvětšit mapu
Středa 1.12.
oblačno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 1 / 5°C
Čtvrtek 2.12.
oblačnoden 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
Pátek 3.12.
den / °Cnoc / °C

Otevírací doba

MěsícDenČas
všechny měsíce So - Ne 10:00 - 18:00

Vstupné

Tetínské kostely
Plné vstupné:60,00 Kč
Rodinné vstupné:100,00 Kč
Dětské vstupné:20,00 Kč pro děti do 15 let
Seniorské vstupné:40,00 Kč pro osoby nad 65 let
Vzhledem k probíhajícím opravám kostelů probíhá výklad venku. Vstup možný pouze do kostela sv. Jana Nepomuckého, kde zároveň probíhá putovní výstava Kněžna sv. Ludmila.
12.12.2021 16:00

Adventní koncert pěveckého sboru Comodo

Srdečně Vás zveme na tradiční koncert pěveckého sboru Comodo, který se bude konat 12.12.2021 v kostele sv. Ludmily na Tetíně.
Všechny akce
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load