Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Beniesova vila

Beniesova vila u Lysé and Labem kdysi patřila ke skvostům prvorepublikové architektury u nás.

V roce 1912 si vídeňský podnikatel v oboru cukrovarnictví Michael Benies nechal u svého cukrovaru v obci Litol u Lysé and Labem postavit na tehdejší dobu nezvykle koncipovanou vilu. Věnoval ji jako svatební dar svojí dceři, která se provdala za vídeňského diplomata dr. Heinricha Benedikta. Co do unikátní pojetí stavby a architektury jde bezesporu o jednu z originálních kubistických staveb v České republice. Autorem projektu byl významný český architekt Emil Králíček, někdy se jí též říkávalo Králíčkova vila. V letech 1912-1913 stavbu realizovala společnost Architekt a stavitel Matěj Blecha

 Největší zajímavostí byla plochá střecha se střešní zahradou, v roce 1912 něco naprosto nevídaného. Byl to vůbec první dům v naší zemi, na jeho střechu byla umístěna zahrada. V interiéru jsou zachovány detaily výzdoby jako např. nárožní sloup s motivem, který byl použit pro plakát výstavy Český architektonický kubismus. Vstup do obytné části domu je ze západní strany. Ústřední místnost suterénu tvoří hala se čtyřmi pravoúhlými sloupy. V suterénu bývala ještě kuchyň, komora, spíž, přípravna, sklad potravin, umývárna, místnost pro uskladnění vína, prostor ústředního topení a tři menší místnosti pro služebné.

Do přízemí, nejvýstavnější části domu, je vstup ze strany severní.  Směrem na jih je vstup do bývalého obývacího pokoje a jídelny. V těchto místnostech se zachovaly dveře a podokenní mřížky zakrývající topení. Z obývacího pokoje se vcházelo do pánského pokoje.  Další menší místnosti přízemí sloužily jako jídelna, přípravna, prostor schodiště do patra, šatna, místnost pro služku a toalety. V patře je ústředním prostorem opět hala s galeriemi.

 Uprostřed severní strany se nachází schodiště, ze kterého je vstup na balkon se třemi okny ve tvaru šestiúhelníku.

Ve zděném přístavku na střeše se nalézá prostor schodiště a dvě menší místnosti. Na rovné střeše je skleník ve tvaru trojúhelníku, v němž je patrný půdorysný tvar haly. Dekorované sloupy vedou až zcela nahoru a je viditelná svrchní konstrukce.

Po II. světové válce sloužila stavba jako správní objekt přilehlého cukrovaru. V 90. letech kdy byl cukrovar zbourán došlo bohužel i k poničení krásné zahrady vily. V dnešní době si vilu návštěvníci města a zájemci o architektonické unikáty mohou prohlédnout pouze zvenčí, stavba je ve špatném technickém stavu. Současný vlastník sice plánoval  rekonstrukci vily, ale jelikož se k ní doposud nepřikročilo snaží se občanská sdružení v Lysé nad Labem iniciovat záchranu unikátního domu.

Zvětšit mapu
Lysá nad Labem

Sídliště 44 / 1461

Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
oblačnoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Úterý 30.11.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load