Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

Dvojměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav vzniklo jako spojení do té doby dvou samostatných měst v roce 1960.

Jméno dvojměstí, které respektuje původní názvy obou měst je nejdelší v republice. Brandýs na Labem byl odnepaměti spojen s císařskými a královskými tradicemi českých zemí a důkazem toho je renesanční zámek v centru města. Kromě pražského hradu je to jediný zámek kde v průběhu staletí, mezi léty1526-1918 pobývali všichni čeští králové včetně posledního rakousko-uherského císaře Karla II. a jeho manželky Zita. Osmdesát metrů dlouhá krytá chodba Rudolfinka, kterou procházel císař Rudolf II. ze zámku do svých zahrad, překračuje na pilířích hradní příkop a ústí přímo v bývalé soukromé císařově zahradě. Je vzácnou architektonickou památkou, a ačkoli byla za třicetileté války rozsáhle pobořena, její renesanční zdivo a původní rudolfinský krov se v části při zámku zachovaly.  Pod Rudolfinkou sestupuje až k hladině řeky budova zámeckého pivovaru, která je renesančního původu avšak dnešní podobu získala v 18. století  kdy byla přestavěna do stylu baroka.

Stará Boleslav je známá jako místo počátků české státnosti a zdejší svatováclavské a mariánské chrámy patří k národním kulturním památkám. Historické jádro města je památkovou zónou. U dveří kostela sv.Kosmy a Daminány byl  v roce 935(některé zdroje hovoří o roce 929)zavražděn kníže Václav, který byl pro svoji mučednickou smrt vyhlášen za svatého a patrona českého národa. Po roce 1039 na tomtéž místě položil kníže  Břetislav I. základy románské baziliky, která tam stojí do dnešních dnů. Dvouměstím protéká řeka Labe a  je obklopeno lužními lesy. Krajinný ráz nabízí řadu příležitostí nejen na cesty za rannou českou historií, ale vybízí k sportování a cykloturistice.  Z dalších zajímavostí v okolí lze jmenovat  bývalou tvrz Vrábí, lázně Toušeň, zříceninu hradu Jenštejn nebo obec Dřevčice s původní středověkou tvrzí přestavěnou na sýpku.

Pro rodiny s dětmi doporučuje návštěvu zámku a zámecké zahrady v Brandýse nad Labem kde děti mohou pozorovat různé druhy domácích zvířat nebo procházku či projížďku po místním lesoparku a  návštěvu  expozice Polabská Geostezka.

17 km od Staré Boleslavi  se nachází Kaplička Sv. Václava kam se dá po rovinatém terénu pohodovou jízdou dojet na kole za 1-1,5 hodinu.

Zvětšit mapu
mailBrandýs nad Labem-Stará Boleslav

Infocentrum, Masarykovo náměstí 1, Brandýs nad Labem, 250 01

Telefon:+420 326 909 188
E-mail:infocentrum@mesto.brandysnl.cz
Web:www.polabi.com
www.infocentrum-brandysko.cz
Úterý 25.1.
oblačno až zataženoden 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
Středa 26.1.
oblačnoden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Čtvrtek 27.1.
přeháňkyden 5 / 9°Cnoc -1 / 3°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load