Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Naučná stezka Roudný

Naučná stezka byla vybudována v areálu bývalého Zlatodolu Roudný, který býval nejvýnosnějším zlatodolem bývalého Rakouska–Uherska.

Začátek stezky spolu s úvodním zastavením se nachází na návsi v obci Roudný přímo u autobusové zastávky. Na úvod se seznámíte s historií bývalého zlatodolu a dozvíte se o Chráněné krajinné oblasti Blaník. Další zastavení vás provedou samotnou těžbou a výrobou zlata. Na stezce bylo vybudováno 15 zastavení a každé z nich s částí pro děti. 

Naučná stezka byla vybudována v areálu bývalého Zlatodolu Roudný, který leží jižně od obce Zvěstov. Jedná se o významnou českou zlatonosnou lokalitu. Býval to nejvýnosnější zlatodůl bývalého Rakousko – Uherska. Na lokalitě zlatodolu je zachována řada zajímavých míst po těžbě, která zde probíhala jak ve středověku, tak i v 19. a 20. stol. Na vybraných plochách ovlivněných těžbou vznikly druhotné biotopy hostící silně a kriticky ohrožené druhy, které byly motivem vyhlášení Přírodní památky Roudný.

Návštěvníci NS jsou provázeni po nejzajímavějších místech zlatodolu. Stezka má délku 4,5 km. Je navržena jako okružní cesta se dvěma krátkými odbočkami a návštěvník se zde seznámí jak se samotnou technickou památkou (historií a fungováním zlatodolu od dob středověku až po 50. léta 20. století, kdy proběhly poslední průzkumné práce na tomto ložisku), tak živou a neživou přírodou.

Začátek stezky spolu s úvodním zastavením se nachází na návsi v obci Roudný přímo u autobusové zastávky. Na úvod se seznámíte s historií bývalého zlatodolu a dozvíte se o Chráněné krajinné oblasti Blaník. Další zastavení vás provedou samotnou těžbou a výrobou zlata. Na stezce bylo vybudováno 15 zastavení a každé z nich s částí pro děti. Na stezce jsou dále umístěna dětská interaktivní zastavení, kde si mohou děti například vykopat část tavicího kalíšku, udělat si bábovky ze zlatonosného písku vycházejícího z procesu těžby zlata apod. Zastavení byla doplněna dalšími deseti panely s historickými fotografiemi umístěnými na místo, odkud byly před lety vyfotografovány. Návštěvník tak může porovnat současný stav s fotografií starou i přes 100 let. Naučná stezka je zároveň určena i pro potřeby odborných geologických exkurzí.

V roce 2016 bylo díky dotaci ze Středočeského kraje (projekt Naučné stezky v geoparku Kraj blanických rytířů) doplněno turistické značení do míst, kde bylo poškozeno těžbou dřeva a také tam, kde byla jeho nedostatečná hustota značení. V rámci projektu jsme také doplnily rýče k interaktivnímu zastavení, aby si návštěvníci mohli vykopat a odnést vlastní tyglík na památku.Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx

Začátek trasyZačátek trasy: Roudný, autobusová zastávka Konec trasyKonec trasy: Roudný, autobusová zastávka Délka trasyDélka trasy: 2.8 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 1 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Lehká

Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load