Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Po stopách bitvy u Jankova, poslední bitvy třicetileté války

Trasa vás provede místy, kudy na jaře roku 1645 prošlo na třicet tisíc vojáků největší, nejkrvavější a zároveň poslední velké bitvy třicetileté války na českém území – bitvy u Jankova.

Délka trasy: 12 km
Výchozí bod:
Ratměřice, náves
Popis: trasa vás provede místy, kudy na jaře roku 1645 prošlo na třicet tisíc vojáků největší, nejkrvavější a zároveň poslední velké bitvy třicetileté války na českém území – bitvy u Jankova.

Výlet začnete na návsi v Ratměřicích u kostela sv. Havla ze 13. století. Odtud se vydáte dolů ke kašně a úvodním tabulím naučné stezky, která vás formou netradičně pojatého komiksu seznámí s těžkým životem místních obyvatel v době bitvy u Jankova. 

V Ratměřicích se vydáte z mírného kopce severním směrem po cestě, která vás dovede k obnovené studánce sv. Anny. Od ní se kousek vrátíte do vsi, odbočíte
vpravo, pozvolna vyjdete ke kříži, u kterého zatočíte vlevo, a dál mírně stoupáte až k památníku bitvy u Jankova.
Zde se vaše cesta napojuje na jankovskou naučnou stezku, vy se však kolem památníku vydáte dále ke kříži pod kaštany u samoty Habrovka, kde je podle pověsti ukrytý poklad. Vyjdete na silnici, dáte se doleva a po sto metrech z ní sejdete vpravo na polní cestu, která vás po okraji lesa přivede k rybníku Jarkovec
a dále do vesnice Vlčkovice. Zde stojí za povšimnutí tvrz poprvé zmiňovaná
v 16. století, která byla přestavěna na zámek, koncem minulého století zpustla, avšak nyní se její stav opět obrací k lepšímu.
 Z Vlčkovic vás vyvede červená turistická značka kolem rybníků přes Nosákov
do Odlochovic. Zdejší novorenesančně přestavěný zámek slouží jako zázemí integrovaného centra sociálních služeb pražského magistrátu. Přilehlý park je přístupný veřejnosti a v turistické sezóně můžete posedět ve zdejší kavárně.

Zpátky do Ratměřic se vydáte po silničce lemované největším lipovým stromořadím na Podblanicku, čítajícím přes 300 stromů s obvodem až 3,5 metru. 

Výlet zakončíte v ratměřickém parku, kde kromě jiného můžete obdivovat dva více než stopadesátileté exempláře Sekvojovců obrovských, jejichž výška dosahuje 45 metrů a obvod kmene 5 metrů.


Zvětšit mapu
mailRatměřice

Ratměřice

Telefon:+420 317 833 321
E-mail:obec@ratmerice.cz
Web:www.ratmerice.cz
Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load