Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Hradiště Lštění

Obec Lštění, kde se nachází zbytky stejnojmenného slovanského hradiště, leží v údolí řeky Sázavy, které patří k nejpůvabnějším koutům naší země.

Na místě slovanského hradiště Lštění bývala kdysi starořímská osada Lescenaum, kterou římské legie využívaly při ochraně obchodní cesty vedoucí z Říma až k Severnímu moři. Ostroh, strategicky výhodný svou polohou obsadili jako první staří Slované, s největší pravděpodobností Zličané, kteří tady v 1. polovině 9. stol. vybudovali pevné hradiště Lščen či Leščen (Lštění). Po Zličanech obsadili hradiště  Slavníkovci a po jejich vyvraždění je uchvátili Přemyslovci. Od 11. stol. zde bylo přemyslovské sídlo připomínané v r. 1055 kronikářem Kosmou.

Hradiště má rozlohu 4,3 ha je rozdělené na předhradí a akropoli, bylo na všech stranách chráněno mohutnými valy, dnes již z větší části zaniklými. Historicky nejstarší se jeví zbytky hradiště na skalnatém ostrohu nad obcí s pozdějším kostelíkem, který zůstal dodnes zachován díky mnoha přestavbám . Existence hradiště je doložena až do 13. století kdy postupně zaniklo v důsledku výstavby kamenných hradů.


Zvětšit mapu
Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
oblačnoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Úterý 30.11.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load