Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov byl vybudován za vlády Václava I., dostavěn byl roku 1249 a ve své době byl vskutku výjimečný – sestával z devíti věží a čtyř věžic, což nebylo na území českých zemí obvyklé. Jako vojensky hodnotný ho shledal i císař Karel IV., který jej hned po svém návratu do Čech jako jeden z prvních vykoupil a následně zahrnul do zemského zákoníku Majestas Carolina.
Stavitelé hradu se inspirovali ve Francii – jako předloha jim posloužily francouzské kastely, což je specifický druh středověkých hradů s více věžemi rozmístěnými v nárožích hradeb. Týřov byl jednou z prvních staveb tohoto typu na našem území. Jeho reputaci jako nedobytného objektu, jenž svým důmyslným obranným systém po léta odstrašoval nepřátele a předběhl svoji dobu, znala i husitská vojska. Ta se mu při svém plenění kraje obloukem vyhnula, a tak nebyl Týřov nikdy dobyt nebo výrazněji poškozen. Ani tento fakt ho ale neochránil před postupným úpadkem – od roku 1575 zůstal úplně pustý a do současnosti se dochovaly pouze zbytky věží, palácových zdí a hradeb.

Zajímavost

Roku 1249 zavítal na Týřov Přemysl Otakar II., syn Václava I., aby zde žádal o milost po své vzpouře. Slyšení ale nedopadlo tak, jak očekával – budoucí král byl zatčen a uvězněn.
Zvětšit mapu
Karlova Ves

Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load