Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Pěšky krajem kamenů - Petrovická stezka

Pro jižní část Sedlčanska, romantickou pahorkatinu na Petrovicku, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede okružní naučná stezka, díky níž poznáte, že jde nejen o region plný roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, ale také o kraj s nádhernou přírodou, tajuplnou minulostí spojenou s Jakubem Krčínem, vzácnými živočichy a rostlinami nebo jeskyněmi.

Pokud se na výlet vydáte z Petrovic směrem na sever, hned zpočátku trasy si budete moci vychutnat pohled na celou oblast z ptačích výšek. Zavede vás do nich výstup na vrch Hodětín a ještě výše na rozhlednu Kuníček. Jako na dlani odsud budete mít i vesničky s půvabnými názvy Kuní, Kuníček a Rybníček, kam budou směřovat vaše další kroky.

Mezi těmito vesničkami vás povede netradiční, do kamenů vytesaná, křížová cesta. Vzápětí zavítáte do Týnčan, další petrovické vsi, zasazené do překrásné přírody plné vzácných druhů fauny a flory, ale i jeskynních útvarů. U té největší z nich, Divišovy jeskyně, se nachází speleologická základna, a tak tu při troše štěstí můžete narazit na speleology, kteří vás nechají nahlédnout do tajemného podzemí.

Podél Petrovické stezky potkáte také vápencový lom ve Skoupém a celý „zástup kamenných obrů“. Viklan Husova kazatelna je místem, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus a Čertův kámen prý kdysi pukl vinou čerta. Ostatním kamenům můžete dát vlastní jména, nebo v nich zkusit najít Zkamenělou žábu, Pecen chleba, Puklé srdce či Hřib. Když už byla řeč o rybníkáři Krčínovi, čeká vás také zastávka u obděnického kostela, kde prý má být slavný rybníkář pochován. Než vás stezka zavede zpět do Petrovic, zastavíte se ještě u viklanu Vrškámen, mimochodem největšího volně položeného kamene ve středních Čechách.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Petrovice

Začátek trasyZačátek trasy: Petrovice Konec trasyKonec trasy: Petrovice Délka trasyDélka trasy: 19 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 4.75 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Střední

Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
oblačnoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Úterý 30.11.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load