Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Cyklovýlet českým Holandskem na soutok Labe a Vltavy

Výlet vhodný i pro cyklovozíky nás zavede do unikátní krajiny u soutoku dvou největších českých řek. Pojedeme po hrázích, kolem přístavu a pod úrovní hladiny plavebního kanálu. Děti ocení zastávku v Zooparku Zelčín. Do výchozího místa se vrátíme vlakem.

Od zastávky Mlčechvosty nás cyklotrasa 8242 po méně frekventované silnici lemované stromořadím zavede do Vraňan (v sezoně samosběr jahod), kde se od Vltavy odděluje Vraňansko-hořínský plavební kanál se zdymadlem. Podél plavebního kanálu poté pokračujeme směr Lužec nad Vltavou, do obce ležící na ostrově musíme přes most. Za mostem dále sledujeme cyklotrasu, která nás zavede do ulice 1. máje, odkud pokračujeme dále podél řeky Vltavy po cyklotrase 7, EV7, Vltavská. Mineme malé hřiště ve Vrbně a na křižovatce odbočíme vlevo na silnici směrem k přístavišti Zelčín. Ta nás dovede k Zooparku Zelčín, kde chovají převážně domácí zvířata (ovce, koně, prasata, pštrosi) a kde je možné se též občerstvit v příjemné restauraci. Pokud jste vyznavači nevšedních sportovních zážitků, za hezkého počasí si můžete na místě půjčit raft a svézt se v původním korytě řeky Vltavy až k soutoku s Labem. Při pokračování v cyklojízdě (směrem zpátky do Vrbna) zahneme za objektem zooparku vlevo na Naučnou stezku Vrbno–Zelčín a vyhneme se tak jízdě po silnici.

U pomníku obětem 1. světové války ve Vrbně sjedeme z trasy naučné stezky vlevo a záhy se dáme po místní komunikaci mírně vlevo, až dorazíme ke křižovatce s cyklostezkou EV7 (dětské hřiště), na niž se znovu napojíme a pokračujeme směr Hořín a Mělník. Z mnoha míst se otevírají nádherné pohledy na panorama Mělníku s vinicemi, zámkem a kostelem. Stezka nás přivede ke skvostným secesním zdymadlům na kanále u Hořína. Přemostění přes jedno ze zdymadel, určené pro velké lodě, je zdvižné, a proto můžete při svém výletě zažít i zdržení v podobě sledování proplavení lodi tímto unikátním zdymadlem.

Přijedeme k baroknímu zámku v Hoříně a pokračujeme přes park k mostu přes Labe, který podjedeme (je možné si udělat odbočku a navštívit Mělník se zámkem a výhledem na soutok Labe s Vltavou). Další cesta vede po cyklostezce po proudu Labe, za novým mostem vidíme rozlehlý mělnický přístav, míjíme Vliněves a v Dolních Beřkovicích odbočíme z cyklostezky směrem do obce k vlakové zastávce.

Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx

Začátek trasyZačátek trasy: Mlčechvosty Konec trasyKonec trasy: Dolní Beřkovice (zpět vlak) Délka trasyDélka trasy: 26km Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 2h Obtížnost trasyObtížnost trasy: Lehká Cílová skupinaCílová skupina: Rodiny s dětmi Typ kolaTyp kola: Silniční, Trekové

Čtvrtek 25.11.
oblačno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Pátek 26.11.
oblačno až zataženoden 1 / 5°Cnoc 0 / 4°C
Sobota 27.11.
oblačnoden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load