Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Česká Sibiř

Za Českou Sibiř se označuje oblast drsnějších klimatických podmínek na území dvou krajů - Středočeského a Jihočeského.

Za svůj název vděčí Česká Sibiř chladnému počasí  než v jiných krajích naší země a  sněhovým zimám. Autorem názvu je český spisovatel, novinář a politik Jan Herben, který ho poprvé použil ve svém fejetonu z roku 1907 - "V České Sibiři".

Podle  geomorfologického členění území České republiky je  tato oblast součástí Miličínské vrchoviny.

V užším vymezení jsou součástí České Sibiře obce Votice, Jankov  kde se odehrávala slavná historická bitva, Ratměřice, Neustupov, Smilkov a Miličín. V širším záběru se do oblasti počítají i  obce kolem  Blaníku, okolí města Sedlec-Prčice a někdy také Mladovožicko. 

 Centrum oblasti je městečko Miličín,  přes který vede turistická trasa Votice - Miličín - Mezno- Tábor. Z obce  vychází i zajímavá cyklotrasa č. 1178 Miličín - Mladá Vožice - Načeradec.

K městu se vážou dvě zajímavé pověsti - první se vztahuje ke kopci Kalvárie na jehož vrcholu stojí kaple vystavěná kdysi jako poděkování a vděčnost místní bohaté rodiny za záchranu ztraceného syna, který byl právě na tomto vrchu nalezen  živ a zdráv, po té co se rodině zjevil anděl a řekl jim kde mají malého chlapce hledat hledat.

Další pověst se váže ke skále zvané Miličínský lev - podle tradice šel s rytířskou skupinou knížete Václava na Blaník i lev. Ten se neukryl do podzemí jako rytíři, ale zůstal na tomto kopci a drží stráž, aby do naší země nepřišli nepřátelé. Jeho varovný řev má včas vzbudit blanické rytíře. Přešla staletí, lev zkameněl ve skálu, ale naši zemi hlídá dodnes.

Krajina České Sibiře ač v zimním období klimaticky drsná za příznivých povětrnostních podmínek nabízí  malebnou scenérii  kopců, lesů,  rybníků, pastvin, luk a polí. Je to ideální turistická oblast pro všechny milovníky dovolené ve volné přírodě. Je protkána turistickými trasami, cyklotrasami  a historickými památkami jako zámek Vrchotovy Janovice, hora  Velký Blaník, zřícenina hradu Zvěřinec nebo známou lokalitou lidové architektury osadou Ounuz pod Javorovou skálou.

V létě si tady přijdou na své i houbaři a rybáři, pro zimní sporty je nedaleko lyžařský areál Monínec.

Zvětšit mapu
Benešov

CHKO Česká Sibiř, Votice, 259 01

Pátek 26.11.
oblačno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -1 / 3°C
Sobota 27.11.
oblačnoden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load