Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Trasa z Velkého Oseka do Kolína přes Liblický a Veltrubský luh měří 13km, zpět z Kolína do Velkého Oseka přes Hradištko a Veltruby 9km. Trasu lze absolvovat i opačným směrem.

Trasa 2, Labská vede z  Velkého Oseka odkud seprojíždí národní přírodní rezervací Libický luh. Poměrně široká lesní cesta vede do chatové osady na pravém břehu Labe, tam  k převozu slouží přívoz Oseček. U přívozu cyklotrasa zabočuje doleva podél řeky.  Po 1,5 kilometru jízdy se dostanete ke zdymadlu Velký osek. Pak se projíždí nedlouhý asfaltový úsek a úzká polní cesta  vás dovede až k přírodní rezervaci Veltrubský luh. Cesta pak dál pokračuje kolem Labe a stejného cyklistického značení, podél vodní elektrárny Klavary  a pak se již odchyluje od Labe. 

Další úsek vede Lesoparkem Borky na okraji Kolína po zpevněné lesní cestě a po asfaltu. Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku podél Labe, z níž je úchvatný pohled na starý Kolín. Po 600 metrech se vjede na most pro pěší a cyklisty, po kterém se pokračuje až na Kmochův ostrov. V parku na ostrově je příjemný odpočinek. 

Na zpáteční cestě lze využít vlakové spojení, vlakové nádraží se nachází na levém břehu Labe u kmochova ostrova. Pro ty jež rádi absolvují i zpáteční cestu se začíná na pravém břehu Labe, je nutné se přesunout z levého břehu řeky na pravý přes Kmochův ostrov. Dále se pokračuje ulicí Křičkova a kolem pomníku kolínských medvědů( ze známé televizní pohádky) a pak vpravo ulicí Okružní na hlavní Veltrubskou kde se odbočuje doleva. Po pár stech metrech se odbočí ještě  doleva  na asfaltovou cyklostezku vedoucí ven z Kolína. Trasa je lehká a příjemná, jede se přes Hradištko a Veltruby 9km do velkého Oseka, v podstatě tato cyklostezka kopíruje hlavní silnici. 

Během cesty je možné se zastavit ve dvou přírodních parcích - v Národní přírodní rezervaci Liblický luh a Přírodním parku Veltrubský luh.

Liblický luh se rozkládá na ploše 444,49ha a představuje rozsáhlou oblast lužních lesů kde jsou se vyskytuje mnoho druhů motýlů, v tůních se vyskytují plovoucí vodní rostliny okřehek, růžkatec ostnitý či žebratka bahenní. V parku je povoleno pohybovat se pouze po vyznačených turistických cestách.

Veltrubský luh s rozlohou 98, 81 ha je svým přirozeným  přírodním rázem podobný charakteru Liblického luhu, je protkán lužními lesy a mokřady. Proto zde žije množství různých druhů měkkýšů, ohrožený skokan štíhlý a užovka obojková. Park je i zajímavým místem pro milovníky botaniky - v tůních tady roste například rdest vzplývavý, voďanka žabí nebo stulík žlutý. V lese roste jedovatá dymnivka dutá, ohrožený kruštík modrofialový či kruštík polabský.

Během letních dnů poskytují oba parky příjemnou osvěžující procházku.Zvětšit mapu
Kolín

Velký Osek, Velký Osek, 281 51

Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load