Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Jednodenní výlet lodí z Berouna do Karlštejn

Pro svůj mírný tok a nádherné přírodní scenérie je Berounka vodáky vyhledávanou řekou. Možností jejího splutí je opravdu hodně. Výlet z Berouna do Karlštejna zvládne hravě každý, na úseku nejsou žádné jezy ani záludné překážky.

Svou vodáckou výpravu začnete v královském městě Beroun na říčním kilometru 35,5 v Autocampu Beroun Na Hrázi. Do Berouna se lze pohodlně dopravit vlakem či autobusem, nádraží je od kempu vzdáleno zhruba 20 až 25 minut chůze, navíc se po cestě můžete rozhlédnout po historickém centru, navštívit některé z muzeí či se občerstvit v místních podnicích.

Po nalodění v kempu se se můžete směle rozpádlovat, již kousek za městskou zástavbou na vás začnou vykukovat skály typické pro Český kras. Po své pravici uvidíte na majestátním skalním ostrohu Tetín, místo kde byla v roce 921 zavražděna babička a vychovatelka našeho patrona sv. Václava – kněžna Ludmila. Kostelík na samé skále je zasvěcen Janu Nepomuckému a dnes slouží jako galerie.

Na své trase budete po chvíli zleva míjet bývalý vápencovým lom Alkazar, který je dnes oblíbeným místem horolezců, ale také filmařů. Za dob nacistické okupace zde chtěli Němci vybudovat podzemní továrnu, z čehož nakonec sešlo. Z tohoto období však zůstává oblíbená pověst o duchovi esesáka Hagena, který bloudí po štolách lomů.

Od Alkazaru budete proplouvat opravdu nádhernou okolní přírodou, až postupně dorazíte do Srbska. Obec Srbsko je sympatickou vesničkou, která je vyhledávána turisty pro svou ideální výchozí polohu do Českého krasu. Nachází se zde proto spoustu hospůdek. Budete-li se chtít občerstvit, za zastávku rozhodně stojí Camp Srbsko ležící na začátku vesnice po levé straně. Mají zde vlastní minipivovar Srbecký lok.

Ze Srbska pomalu proplujete zatáčkou, za níž po levé straně uvidíte Petzoldův lom, nad kterým se tyčí bývalá osvětlovací věž. Postavena byla v roce 1925, kdy bylo v lomu tolik práce, že bylo nutno pracovat i v noci. Do konce cesty vám již nebude zbývat mnoho, po levé straně si budete moci povšimnout bunkru, pozůstatku opevnění z dob první republiky.

No a nakonec nezbyde než dorazit do cíle – městyse Karlštejn, na jehož začátku se po levé straně rozkládá Autokempu Karlštejn, kde se vylodíte. Nyní bude jen na vás, zda se vypravíte na vlakovou stanici, či zda se rozhodnete v kempu přespat a druhý den pěšmo prozkoumat nejen hrad a podhradí, ale i zdejší okolí.

Délka trasy: 9 km

Půjčovny lodí na Berounce:

https://pujcovna-berounka.cz/

http://www.berounka-pujcovna.cz/

https://lodenaberounce.cz/

http://www.dronte.cz/


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load