Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Tvrziště Hengst

Tvrziště Hengst jsou málo známé ruiny hradu nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem ve Středočeském kraji. Od roku 1965 je tvrziště chráněno jako kulturní památka.

Chcete-li si udělat zajímavý výlet na méně známé místo v oblasti Brd, pak neváhejte a vydejte se na cestu k tvrzišti Hengst. Výchozím bodem vám může být autobusová zastávka Teslíny ve Věšíně. Cesta odtud ke zřícenině Hengstu je dlouhá 6,6 km a zabere vám necelé dvě hodiny chůze. 

Tvrziště stávalo na méně známém vrcholu jižních Brd, který se svojí výškou 757 m n.m. uzavírá severní pásmo Třemšínského hřebenu. Hned na vrcholu kopce si všimnete středového pahorku, jedná se o poslední zbytky malého hrádku jež tu kdysi stával. Do dnešních dnů se z původní stavby dochovalo jen velice málo - val, příkopy a část základů. Nejsou známy žádné písemné prameny, které by se k Hengstu vázaly a podrobné archeologické vykopávky tady nebyly nikdy prováděny.

 Není tedy jasné, kdy přesně hrad vznikl a zanikl, ani původ názvu a důvod a proč tu vlastně stával. Předpokládá se, že byl možná opěrným strážním bodem v hornaté brdské krajině, možná měl zároveň i zásobovací funkci pro karavany na blízké obchodní stezce. Je velmi pravděpodobné, že byl značně pobořen za dob husitských válek. Z pozdějších dob se dochovaly zmínky o tom, že na vrcholu Hengstu stával romantický vyhlídkový altán. V okolí se našly stopy po zaniklých vesnicích, středověkém sklářství a dobývání železné rudy.

Pro oblast Hengstu se někdy mylně používá i název Kobylí hlava, ale ten označuje jen nedaleké rozcestí, nejde o dvě totožné lokality. Pokud byste si je spletli, mohli byste snadno zabloudit v místních hlubokých lesích.

Zvětšit mapu
Rožmitál pod Třemšínem

Tvrziště Hengst, Rožmitál pod Třemšínem, 262 42

Sobota 29.1.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 30.1.
polojasno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 4 / 8°C
Pondělí 31.1.
dešť se sněhemden 1 / 5°Cnoc -3 / 1°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load