Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Naučná stezka Lipanská mohyla

Naučná stezka prochází obcemi Vitice a Lipany a dále přes Lipskou horu v okrese Kolín. V neděli 30.5. května 1434 se tady odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev českých dějin z období husitských válek.

Bitva u Lipan, kterou vedla husitská vojska proti katolické alianci, skončila porážkou husitů a smrtí jejich vojevůdce Prokopa Holého. Na památku bitvy, ač prohrané jež předznamenala konec husitského odboje proti katolické církvi v Čechách, stojí dnes na místě mohyla Prokopa Holého. Byla slavnostně odhalena místními  vlastenci 11.9.1881.   

Naučná stezka vznikla v roce 2012 z iniciativy občanského sdružení Czech Countryside. Je zaměřena na významnou epochu  husitského odboje proti katolické církvi v dějinách českých zemí, na popis a rekonstrukci bitvy, ale také na přírodu a současnost obce Vitice a její pamětihodnosti.

Má zelenobílé značení, je dlouhá asi 2,5 km a nenáročná, zvládnout se dá i s kočárkem. Jsou na ní tři odpočinkové altány. Vychází se z Vitic kolem kostela Šimona a Judy ke škole, pak polní kamenitou cestou k mohyle a od ní po asfaltové cestě do Lipan.  Na stezce najdete celkem 8 zastavení s informačními panely, které se nazývají  : Seznámení s obcí Vitice - Kostel sv. Šimona a Judy - Historie obce Vitice - Příroda Vitic I. - Příroda Vitic II. - Bitva u Lipan I. - Bitva u Lipan II. - Husitství.


Zvětšit mapu
Vitice

Lipanská mohyla, Vitice-Lipany, 281 63

Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load