Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Zámek TUPADLY

Zámek Tupadly nedaleko Čáslavi ve Středočeském kraji vznikal postupným rozšiřováním od první raně renesanční stavby až po styl vrcholného baroka. V současné době je zámek je na seznamu chráněných kulturních památek České republiky.

První písemný záznam o Tupadlech pochází z roku 1212. Zámek stojí přímo v centru stejnojmenné obce. Na první pohled budova zaujme mohutnou věží nad hlavním vchodem. Původně se jednalo jen o jednokřídlou stavbu s hranolovitou obytnou věží, dnes je to součást východního křídla objektu.

Zámek byl postaven na místě původní tvrzi, která patřila vladykům z Tupadel. Z pozdějších majitelů jsou známi tvrz Jan z Dlouhé Vsi, bratři Lukavičtí z Lukavce a Bernart Žehušický z Nestajova, který tady v roce 1530 započal se stavbou renesančního zámku. Po konfiskaci panského a měšťanského majetku po bitvě na Bílé hoře se v roce 1620 stal novým majitele zámku císařský generál Arnošt de Suy. Ten pak rozšířil budovu o jižní průčelí se střední věží a během několika let ho přestavěl do pozdně renesančního slohu přičemž byla použita sgrafitová rustika na fasády. Po velkém požáru v roce 1676 bylo nutné zámek  znova přestavět. Tehdejší majitelka Marie Barbora z Petynku přidala k budově západní křídlo čímž dostal zámek charakter trojkřídlé stavby, která byla oddělena od zahrady zdí se slepou arkádou. Červenobílé průčelí nového traktu bylo již barokní, zatímco ostatní fasády byly i nadále pokryty sgrafity.  

K dalším stavebním úpravám došlo  na počátku 18.století během panství hraběnky Kateřiny Auerspergerové, která spojila Tupadly se Žlebským panstvím. Hraběnka sjednotila architektonický styl zámku barokovými průčelími. Po druhém velkém požáru v roce 1865 byly dodrženy původní barokní formy a při zámku byla zřízena dnes již zaniklá zámecká kaple a zahrada s lodžií. Auerspergerové měli zámek ve svém vlastnictví až do roku 1924, avšak od 19.století pozbýval svůj význam a fungoval víceméně jen jako sídlo hospodářské správy.

 V současné době je tento historický objekt v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti. 

Zvětšit mapu
Tupadly

Zámek Tupadly, Tupadly, 285 63

Středa 1.12.
oblačno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 1 / 5°C
Čtvrtek 2.12.
oblačnoden 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -5 / -1°C

Akce v okolí

 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load