Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Z Prahy na kole do Roztok přes Líbeznice

Někdo považuje Líbeznice za obyčejnou obec severně od Prahy na staré cestě do Mělníka. Kdo však tíhne k moderní architektuře, určitě si vybaví některou z celé řady kvalitních staveb, které zde vznikly v posledních letech a přitahují pozornost odborníků i poučených turistů. Zásluhu na tom má osvícené vedení obce, které pro potřebné objekty umí najít ty nejlepší architekty. Nejprve zde byly v roce 2014 krásně rekonstruovány dva staré domy –radnice a dům služeb. Oba dostaly hranolové věže, které doplňují věž kostela sv. Martina. O rok později vyrostl kruhový pavilon základní školy s otevřeným atriem a za další rok oválná sokolovna se vzdušnou, dřevem obloženou fasádou. Naposledy na začátku roku 2020 byl slavnostně otevřen areál hasičské zbrojnice. Netrvalo dlouho a obec začala za svůj přístup sklízet první ocenění.

Výlet začíná u stanice metra Černý Most, odkud vás přes obchodní zónu a nově založený park Arborka povede cyklotrasa č. A44. Před nádražím v Satalicích odbočte vpravo na cyklotrasu A263, která směřuje přes někdejší bažantnici a krásnou alejí do Vinořského parku, chráněného jako přírodní památka. Jedná se o rozsáhlý, krajinářsky utvářený park, který kdysi náležel k nedalekému baroknímu zámku Černínů z Chudenic. Romantické zalesněné území je z východní strany lemováno pískovcovými skalami a zahrnuje několik pramenů, mokřady a tři rybníky. Rostou zde převážně lípy, duby a olše.

Na kraji Vinoře se dejte vpravo a po cyklotrase č. 8100 pokračujte přes její centrum až k zámku Ctěnice. Ten byl v 18. století upraven ve stylu klasicizujícího baroka a nedávno prošel rekonstrukcí. Při návštěvě můžete zhlédnout expozice o historii zámku, Vinoře a tradičních řemesel. Zámecký park zase láká ke krátké procházce. Dál pokračujte po stejné cyklotrase do Čakovic, Třeboradic a Hovorčovic. Zde se její značení stáčí západním směrem, aby se vyhnulo Líbeznicím. Jak jsme již naznačili, jedná se o zastaralý předsudek, který nepochybně překonáte. Jeďte rovně po silnici až do vsi a přesvědčíte se sami, že vzkvétá jako mávnutím kouzelného proutku. A kdo má radši tradičnější kouzlení, může zavítat na představení v místním divadle kouzel, kde mají také zrcadlový labyrint.

Ulicemi Pakoměřickou a V Alejíčkách se vrátíte zpět na cyklotrasu, pojedete přes Sedlec a dálnici D6 do Klecan. Zdejší empírový zámeček bohužel není přístupný veřejnosti, a tak sjeďte dolů k Vltavě a z Klecánek použijte přívoz, abyste se dostali na druhý břeh do Roztok. Pokud nespěcháte, zavítejte na zámek. Kdysi vznikl jako gotická vodní tvrz, ale dnes je upraven v renesančním stylu. Sídlí v něm Středočeské muzeum se zajímavými stálými expozicemi i poutavými příležitostnými výstavami. Přilehlý zámecký park je dobrým místem pro zastavení a odpočinek. Město si udržuje atmosféru elegantního letoviska poblíž Prahy, kterou si vychutnáte zejména na začátku Tichého údolí se spoustou honosných prvorepublikových i starších vil.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Líbeznice

Začátek trasyZačátek trasy: Praha, Černý Most, stanice metra Konec trasyKonec trasy: Roztoky, železniční stanice Délka trasyDélka trasy: 25km Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 2.75h Obtížnost trasyObtížnost trasy: Lehká

Sobota 29.1.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 30.1.
polojasno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 4 / 8°C
Pondělí 31.1.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load