Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Cyklovýlet z Hostivic do Lidic, na hrad Okoř a do Roztok

„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta, roubená je stromama,“ zpívá se v jedné lidové písničce. A platí to i pro náš výběr čtyřiceti nejhezčích výletů ve Středočeském kraji. Vydejte se malebnou krajinou za poznáním historie, bližší i té vzdálené. Silueta zříceniny hradu Okoře ze 13. století patří u nás k nejznámějším, zejména kvůli charakteristicky se zužujícím zbytkům majestátní věže. Jelikož se nachází blízko Prahy, je cílem mnoha výletníků včetně rodin s dětmi. V létě se tu konají kulturní akce, např. šermířské turnaje či hudební festivaly a koncerty.

Z nádraží v Hostivici se vydejte na Husovo náměstí, kde stojí barokní zámek, dnes sídlo městského úřadu. Pokračujte Litovickou ulicí až k rybníku, kde se napojíte na cyklotrasu č. 201. Povede vás až ke klášteru františkánů Hájek a potkáte tři výklenkové kaple barokní poutní cesty, která sem kdysi vedla od pražské Lorety.

Cyklotrasa č. 8100 vás nasměruje na Jeneč a přes dálnici D6 do Dobrovízu s chráněnými venkovskými usedlostmi s bohatou štukovou výzdobou. Do Hostouně a do Hřebče se pak dostanete po značené trase č. 101. Následuje odbočka vpravo po cyklotrase č. 0018, která prochází Lidicemi. Ve zdejším památníku si můžete připomenout tragédii obce vypálené v roce 1942 nacistickými okupanty. Pokračujte do Buštěhradu s barokním zámkem, na jehož podobě se v polovině 18. století podíleli slavní architekti Kilián Ignác Dientzenhofer a Anselmo Lurago.

Dojedete do Malých Číčovic, kde si vás převezme cyklotrasa č. 0078 vedoucí podél Zákolanského potoka. Ten je chráněný jako přírodní památka, neboť v něm žijí ohrožené druhy raka říčního a kamenáče. U rybníka na jeho toku stojí od roku 1514 někdejší Dolský mlýn. Projdete vsí Okoř až k hradu, který byl dobyt a pobořen za třicetileté války. Poté ho sice opravovali jezuité, ale po zrušení jejich řádu už chátrání hradu nikdo nezabránil.

V závěrečném úseku vás povedou cyklotrasy č. 0081 (do Velkých Přílep), č. 0077 (do Statenic) a zejména č. 8100. Ta za Úněticemi, jejichž velkým klenotem je pivovar, prostupuje zalesněným Tichým údolím se skalními útvary. Cesta podél Únětického potoka vám nabídne různorodé a okouzlující scenérie a přivede vás až do Roztok. Pokud máte dostatek času, můžete navštívit místní renesanční zámek, původní gotickou vodní tvrz. Sídlí v něm Středočeské muzeum se zajímavými stálými expozicemi i poutavými příležitostnými výstavami. K procházce láká i zámecký park.

Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx

Začátek trasyZačátek trasy: Hostivice, železniční stanice Konec trasyKonec trasy: Roztoky u Prahy, železniční stanice Délka trasyDélka trasy: 41km Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 3h Obtížnost trasyObtížnost trasy: Lehká Typ kolaTyp kola: Trekové

Čtvrtek 2.12.
přeháňkyden 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C
Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -5 / -1°C
Sobota 4.12.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load