Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Na kole z Hořovic za skryjskými trilobity až do Zbečna

Malá obec Skryje se proslavila četnými nálezy zkamenělin trilobitů, které se tu ostatně také můžete pokusit hledat. O prvohorní fauně se více dozvíte v budově bývalé školy, kde sídlí Památník Joachima Barranda. Francouzský paleontolog zde prvního trilobita objevil náhodně při vyměřování trati pro koněspřežku do Plzně. Sběru a studiu českých trilobitů se potom v okolí věnoval přes dvacet let. Z návsi se můžete vydat po naučné stezce Po stopě trilobita, která vede také kolem Barrandovy busty a prochází místy, kde ještě můžete nějakou zkamenělinu objevit. Ke Skryjím neodmyslitelně patří i nedaleká zřícenina hradu Týřov, která shlíží z lesů na široké údolí. Opevněné sídlo na ostrohu nad řekou nechal vybudovat ve 13. století přemyslovský král Václav I. Jinou atrakcí jsou na druhé straně od obce Skryjská jezírka s vodopádem, která vznikla za skalní průrvou na Zbirožském potoce.


Od nádraží v Hořovicích míří výlet na sever s cyklotrasou č. 303. Pokud ale máte rádi zámky, ještě se trochu vraťte po hlavní silnici do centra. Stojí tu krásné barokní sídlo s bohatě vybavenými interiéry, které si můžete prohlédnout, stejně jako rozlehlý zámecký park za Herkulovou branou. Poblíž uvidíte renesanční Starý zámek, který po výstavbě nové rezidence později využívala správa panství.

Za městem podjedete dálnici D5 a přivítá vás Žebrák se zajímavým regionálním muzeem a nedalekou slavnou zříceninou hradu, který kdysi využíval král Václav IV. Později si ale na vysokém skalnatém ostrohu nechal postavit pohodlnější a honosnější sídlo nazvané Točník. Pod ním se napojíte na cyklotrasu č. 0005, s níž přes Březovou vystoupáte do sedla, za kterým se nacházejí Broumy. V hospůdce u fotbalového hřiště se můžete posilnit výrobky z vyhlášeného místního minipivovaru, neboť cyklotrasa č. 0016 na vás nachystala náročnější výšlap až do 500 m n. m. mezi vrcholky Křivoklátské vrchoviny. Odměnou vám bude následný sjezd do Skryjí na břehu Berounky. Až si zde prohlédnete všechny pozoruhodnosti, vydejte se s cyklotrasou č. 0045 na levý břeh řeky. Bude vás provázet přes Týřovice k hospodě U Rozvědčíka, který se stal za první republiky oblíbeným turistickým cílem a později se proslavil v knihách Oty Pavla, a dále až na Křivoklát.

Zdejší hrad patří mezi oblíbená místa natáčení historických filmů a pohádek. Jak by také ne, jeho celistvost, zachovalost a zároveň i velikost a krása snadno navozují atmosféru starých královských časů. Opevněné sídlo tu vzniklo již za vlády Přemysla Otakara II. a o jeho dobudování se zasloužil v 15. století Vladislav Jagellonský. Hrad utrpěl několika požáry a druhý život mu vdechly teprve po roce 1826 romantické úpravy za vlastnictví Fürstenbergů.

Cyklotrasa KO 8 vás kolem ohybu Berounky přivede do Zbečna, kde třeba ještě stihnete prohlídku Hamousova statku, selské usedlosti s roubeným obytným domem.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Hořovice

Začátek trasyZačátek trasy: Hořovice, železniční stanice Konec trasyKonec trasy: Zbečno, železniční stanice Délka trasyDélka trasy: 51km Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 4.25h Obtížnost trasyObtížnost trasy: Obtížná Typ kolaTyp kola: Horské

Sobota 27.11.
oblačnoden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
sněhové přeháňkyden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load