Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Z Čerčan na Konopiště podél konopišťského potoka

Za svou pohádkovou podobu vděčí zámek Konopiště svému majiteli z císařské rodiny Habsburků. Následník rakousko-uherského trůnu, arcivévoda František Ferdinand d\\\'Este, jej nechal na přelomu 19. a 20. století přestavět v novogotickém stylu, aby připomněl jeho někdejší historii středověkého hradu. Na rekonstrukci se tehdy podílel také významný český architekt Josef Mocker, autor dostavby svatovítské katedrály a puristické úpravy hradu Karlštejn. Při prohlídce sídla si můžete prohlédnout nádherné reprezentační prostory i soukromé pokoje, které arcivévoda obýval se svou ženou Žofií, rozenou Chotkovou, a třemi dětmi až do osudného atentátu v Sarajevu v létě 1914. Vyhlášenou se stala také zdejší sbírka zbraní a loveckých trofejí, které byly chloubou Františka Ferdinanda.

Trasa začíná na rušném železničním nádraží v Čerčanech. Zelená značka vás převede přes Sázavu a zamíří po jejím pravém břehu. Na druhou stranu se vrátíte po kamenném mostě Císaře Františka Josefa I., který byl dokončen v roce 1849 u příležitosti panovníkova návratu z Prahy do Vídně. Ocitnete se v Poříčí nad Sázavou, kde u Žižkova pomníku, připomínajícího zdejší husitské vítězství v roce 1420, změníte turistickou značku na červenou. Půjdete proti proudu Konopišťského potoka a hned za obcí se můžete vykoupat v rybníku Potočiny s travnatou pláží.

Stezka pokračuje zalesněným údolím, kam příkré skály často brání přístupu slunečních paprsků. Cestou budete míjet množství chat i trampskou osadu Měsíční údolí. Od vsi Racek půjdete po úzké silničce, ale za hlavní silnicí trasa přibere žlutou značku a zase se vrátí ke svému přírodnímu charakteru.

Posléze se ocitnete na velkém zámeckém parkovišti, vedle něhož se nachází tovární muzeum motocyklů značky JAWA. K vidění je tu přes 200 strojů a bohatá historická dokumentace. Kolem obůrky pro lesní zvěř a stylové lovecké restaurace přijdete k velkému Konopišťskému rybníku pod zámkem, jehož prohlídku si nemůžete nechat ujít. Kromě bohatě vybavených zámeckých interiérů stojí za pozornost speciální střelnice se spoustou technických kuriozit, která dokládá arcivévodovu zálibu ve střelbě.

Do Benešova na hlavní železniční trati, kde výlet končí, se vypravíte nádherným zámeckým parkem. Vznikl na ploše 340 hektarů a prochází jím několik naučných stezek, které vám přiblíží zdejší druhy domácích i exotických dřevin, Růžovou zahradu, přírodní amfiteátr a spoustu dalších zajímavostí.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Benešov

Začátek trasyZačátek trasy: Čerčany, železniční zastávka Konec trasyKonec trasy: Benešov, železniční stanice Délka trasyDélka trasy: 14 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 4.25 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Střední

Sobota 29.1.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 30.1.
polojasno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 4 / 8°C
Pondělí 31.1.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load