Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Procházka do Malešova z Kutné Hory

Malešov se zapsal do historie především slavnou bitvou v roce 1424, kdy zde husitská vojska Jana Žižky rozprášila Pražany. Pamatuje si to i majestátní tvrz z počátku 14. století, která se jako němý svědek zrcadlí na hladině vodní nádrže. Kolem tvrze postupně vzkvétá život, pořádají se tu různé kulturní a kulinářské akce, místní pivovar vaří výborné pivo a ubytovat se můžete v romantickém kempu se středověkými, ale útulnými stany. Za pozornost stojí i blízké muzeum, jehož expozice přibližuje historii městysu a významné malešovské osobnosti.

Na procházku do Malešova se vydejte z Kutné Hory. Od budovy železniční stanice půjdete vlevo do Sokolské ulice, kde se přidáte k červené turistické značce. Provede vás pod gotickým areálem Vlašského dvora, bývalé české královské mincovny, a sady Bedřicha Pacáka pod železniční most. Tento most se klene přes Vrchlici, jejímž malebným údolím půjdete proti proudu. Hned vzápětí vás uvítá skalní reliéf spisovatele Jaroslava Vrchlického, který si tato místa podél řeky zamiloval. Cesta pokračuje pod skalami s výhledem na monumentální chrám sv. Barbory, mistrovské dílo předních královských architektů své doby – Benedikta Rejta, Matěje Rejska a Jana Parléře, které je dnes zapsané na seznamu památek UNESCO.

V Táborské ulici červená značka zdolává most a přechází na levý břeh Vrchlice. V jejím hlubokém zářezu do skal uvidíte několik průzkumných štol, které souvisejí s těžbou stříbra, například štolu Sv. Antonína Paduánského nebo Poličanskou štolu. Dalšími zajímavými objekty jsou pozůstatky několika mlýnů, které většinou vznikly přestavbou starobylých hutí. Patří k nim i další vodní díla jako mostky, brody, náhony a jezy.

Kousek za největším skalním masivem Stěna pod Střelnicí se uprostřed lesa objeví hráz Velkého rybníka. Červená značka se spojí s modrou a vede vysoko nad hladinou podél chatové osady. U rozcestníku se nachází pláž, která láká k vykoupání v čisté vodě. Obě značky jdou pospolu až do Malešova. Po asfaltce projdete mezi chatami, přejdete kamenný klenbový most a mezi poli vystoupáte až na Písečný vrch (356 m). Z něho je již vidět věž barokního kostela sv. Václava v Malešově. Cesta na ústřední Žižkovo náměstí s nedalekou tvrzí, pivovarem a muzeem potrvá již jen pár minut. K železniční stanici se následně dostanete po 700 metrech chůze po hlavní silnici.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Malešov

Začátek trasyZačátek trasy: Kutná Hora město, železniční stanice Konec trasyKonec trasy: Malešov, železniční stanice Délka trasyDélka trasy: 10 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 3.25 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Lehká

Sobota 29.1.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 30.1.
polojasno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 4 / 8°C
Pondělí 31.1.
den / °Cnoc / °C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load