Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Pochod Prčice

Dálkový pochod Praha–Prčice je nejznámější akce svého druhu v Česku. Jeho historie se začala psát již v roce 1966, na začátku osmdesátých let získal největší popularitu a v poslední době se ho každoročně účastní více než dvacet tisíc turistů. Ti si mohou vybrat podle svých schopností některou z 21 tras vytyčených v různé délce až do 70 km, na své si přijdou i děti, cyklisté a vozíčkáři. Vždy v květnu se poklidný kraj promění k nepoznání, zaplaví jej davy chodců, na které v cíli čekají stánky s občerstvením a vzájemné sdílení zážitků. Bylo by škoda, kdybyste je aspoň vzdáleně také nezakusili, a tak vás na jednu autentickou trasu následujícím popisem zveme.

Trasa, kterou pořadatelé označují jako dětskou, začíná ve Voticích na Komenského náměstí. Stojí zde budova radnice s průčelní věží, upravená v klasicistní podobě. Pokud se vydáte kousek jižně po zelené značce, přijdete ke klášteru sv. Františka z Assisi, který byl před několika lety zpřístupněn veřejnosti. V letech 1627–1629 ho nechal vybudovat tehdejší majitel panství Sezima z Vrtby jako poděkování Bohu, že mu dal syna. Můžete si zde prohlédnout expozice o životě františkánů a zajímavostech Voticka. Trasa pochodu ale vede východním směrem s modrou a červenou značkou. Po pravé ruce uvidíte kostel sv. Václava, jehož věž slouží jako rozhledna. Abyste spatřili celé město, musíte ale nejprve zdolat 135 schodů. A pokud si v infocentru na náměstí půjčíte klíče, dostanete se na blízký židovský hřbitov.

Za městem pokračujte přes osadu Amerika, odkud již jen po červené značce vystoupáte na vrch Větrov (676 m) s morovou kaplí. Navštívíte další vsi – Mysletice a Hory, za nimiž se asi po 500 metrech odpojíte od značky na cestu vpravo, která vás lesem a mezi rybníky přivede do Hostišova. Po úzké asfaltce mezi poli přijdete do Zdeboře a dál do Radotínka a chvílemi přes les do Báňova. Zde se objeví zelená značka, s níž po silnici spolehlivě dorazíte do Smilkova. Vaši pozornost upoutá malý zámek s novogotickou fasádou na břehu rybníka.

Tentokrát následujte modrou značku do Karasovy Lhoty, u kapličky ji opusťte, zahněte doleva a směřujte na Jíví. Po silnici rovně a vpravo na Jiříkovec, na jehož konci odbočte vlevo ke křížku a mezi poli na žlutě značenou stezku. Dejte se vlevo a se značkou sejděte na Kvašťov a do cíle na malebném náměstí v Prčicích. Sice nedostanete plastovou botičku, tradiční suvenýr účastníka pochodu, ale zůstane vám dobrý pocit ze zdolání vcelku dlouhé trasy.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Pravonín

Začátek trasyZačátek trasy: Votice, Komenského náměstí Konec trasyKonec trasy: Sedlec-Prčice, Vítkovo náměstí Délka trasyDélka trasy: 20 Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 6.3 Obtížnost trasyObtížnost trasy: Střední

Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load