Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Cestou husitských hejtmanů

Naučná stezka po stopách husitských hejtmanů na Kutnohorsku začíná v obci Chlístovice asi 10 km jihozápadně od Kutné Hory.

Stezka vznikla v roce 2013. Její okružní trasa vychází z Chlístovic a míří ke zřícenině hradu Sion, který byl sídlem husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Právě tady byl Jan Roháč z Dubé po dobytí hradu zajat pravděpodobně zradou svého mladšího příbuzného Hynce Ptáčka. Návštěvníci se seznámí s jeho životem a dějinnou etapou, ve které žil, seznámí se také s původní podobou hradu a taktikou obléhání a dobývání středověkých pevností. Od hradu jde stezka dále k osadě Maxovna a do Malešova. U Malešova se 7.7. 1424 odehrála významná bitva naší historie kdy oddíly východočeského husitského svazu pod velením slepého hejtmana Jana Žižky z Trocnova porazily vojsko svatohavelské koalice, jehož členy byli zbohatlí příslušníci pražského svazu a vojáci katolického landfrýdu.  Zajímavostí Malešova je stará tvrz a v okolí soustava mlýnů na řece Vrchlici. Zpáteční cesta vede přes obec Polánka a údolím Vrchlice zpět do Chlístovic.

Celková délka stezky je 12 km a najdete na ní 15 zastávek s názvy:  Chlístovice - Chlístovice – Kostel sv. Ondřeje - Jan Roháč z Dubé - Sion – Dějiny hradu -a archeologický výzkum - Reliéf Jana Roháče z Dubé a oslavy v roce 1937 - Sion – Dobývání hradu – prakoviště - Maxovna - Bitva u Malešova 7. červen 1424 - Mlýny na Vrchlici - Malešov – dějiny městyse a panství - Malešov – Kostel sv. Václava - Malešov – Tvrz - Malešov – Židé v Malešově - Polánka a Roztěž - Jak válčili husité?   

Stezka je vedena lesními a polními cestami a místy i po silnici. Terén je poměrně členitý a proto je zapotřebí pozorně sledovat zelenobílé značení a odbočky. Trasa není doporučována pro rodiny s malými dětmi v kočárcích, určitě nepatří k bezbariérovým naučným stezkám. 

Zvětšit mapu
Chlístovice

Chlístovice

Sobota 29.1.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
Neděle 30.1.
polojasno až zataženoden 4 / 8°Cnoc 4 / 8°C
Pondělí 31.1.
dešť se sněhemden 1 / 5°Cnoc -3 / 1°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load