Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Na kole středním Povltavím až na zámek Vysoký Chlumec

Krajina středního Povltaví je pouze lehce zvlněná, ale občas tu narazíte na pořádný kopec. Však také název obce Vysoký Chlumec hovoří za vše. V jejím středu se zvedá strmý vrch, korunovaný romantickým hradem. Pochází ze 14. století a během třicetileté války byl vydrancován Švédy, kteří způsobili, že se palác zřítil. Postupem času se však hrad dočkal různých oprav a rekonstrukcí, takže se dochoval ve výborném stavu a slouží jako soukromá rezidence. V předhradí funguje známý pivovar Lobkowiczů, kteří zámek vlastnili po staletí. Velkým lákadlem k návštěvě městysu je zdejší skanzen v údolí Libíňského potoka. Můžete si v něm prohlédnout ukázky venkovské architektury zdejšího kraje od 18. století – obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty, které sem byly přeneseny z jiných míst, kde jim hrozil zánik. K vidění je také funkční katr neboli pila na vodní pohon z 19. století.

Začněte v Sedlčanech, odkud vyjedete do kraje plného nízkých kopců a malých údolíček, skal, lomů, rybníků a potůčků. Nejprve si ale prohlédněte náměstí T. G. Masaryka s krásnou novorenesanční radnicí a Městským muzeem. Dozvíte se v něm o historii zdejšího osídlení od pravěku a prohlédnete si různé národopisné sbírky. Za pozornost stojí i expozice věnované Jakubu Krčínovi, který ve městě postavil pivovar, mlýn a sádky, a houslistovi Josefu Sukovi, rodákovi z nedalekých Křečovic.

Z náměstí se vydejte s červenou turistickou značkou a z Ústupenic s cyklotrasou č. 8137, s níž budete zvolna stoupat do Vysokého Chlumce. Nejprve se vám do cesty postaví skanzen, jehož návštěvu doporučujeme, a pak i hrad, který však pro turisty zůstává „nedobytný“. Silnice bez značení vás zavede do Počepic s pěknou křížovou cestou na vrch Radešín. Pokračujte na Skuhrov a Nechvalice a pak se držte cyklotrasy č. 8143, s níž za Ředicemi začíná nejtěžší stoupání výletu. Před Novými Dvory odbočte vpravo s trasou č. 0074, za Vratkovem dosáhnete výšky 651 m n. m., za což budete hned vzápětí odměněni dlouhým sjezdem až do města Sedlec-Prčice.

V jeho části Sedlec si můžete prohlédnout areál s pivovarem a muzeem, které připomíná Vítka z Prčice, zakladatele slavného rodu Vítkovců. Když přejedete přes empírový most Karla Burky, ocitnete se v Prčicích, což vás vzhledem k pověsti tohoto úsloví jistě nepotěší. Ale nebojte se, je tu hezky. Stojí zde klasicistní zámek, který nabízí ubytování, a na Vítkově náměstí mají kamenný pomník ve tvaru škrpálu na počest slavného turistického pochodu. Cyklotrasy č. 0042 a 0075 vás přes terénní vlny dovedou do Votic.

Pozornost upřete na klášter sv. Františka z Assisi, který byl před několika lety zpřístupněn veřejnosti. V letech 1627–1629 ho nechal vybudovat tehdejší majitel panství Sezima z Vrtby jako poděkování Bohu, že mu dal syna. Můžete si zde prohlédnout expozice o životě františkánů a zajímavostech Voticka. A jen o kousek dál vystoupejte na věž kostela sv. Václava, která slouží jako rozhledna.


Zvětšit mapu
Exportovat trasu do gpx
Vysoký Chlumec

Začátek trasyZačátek trasy: Sedlčany, železniční stanice Konec trasyKonec trasy: Votice, železniční stanice Délka trasyDélka trasy: 42km Časová náročnost trasyČasová náročnost trasy: 3.45h Obtížnost trasyObtížnost trasy: Obtížná Typ kolaTyp kola: Horské

Pátek 3.12.
polojasno až zataženoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
Sobota 4.12.
dešť se sněhemden 0 / 4°Cnoc -6 / -2°C
Neděle 5.12.
občasný déšťden 2 / 6°Cnoc 0 / 4°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load