Vyhledávání

Neobjevená místa

Objevte více

Drábské světničky

Tajemným názvem Drábské světničky je označována bývalá skalní pevnost nacházející se v západní části Českého ráje v Příhrazských skalách. Spatříte tu zbytky středověkého hradu, unikátní, do skal vytesané „světničky“ a jako na dlani se před vámi rozprostře malebná krajina Pojizeří.
Oblast, kde se Drábské světničky nalézají, byla osídlena již v mladší době kamenné, opevněné sídlo zde bylo zbudováno ve 13. století. Drábské světničky měly zpočátku převážně obrannou funkci – z tohoto místa byla střežena část důležité pojizerské stezky. Ve 14. století byl na sedmi pískovcových blocích na okraji rozsáhlé skalní plošiny se starším pravěkým a raně středověkým osídlením postaven dřevěný hrad, jehož maketu můžete vidět v Muzeu města Mnichovo Hradiště. Původní dřevěné stavby byly propojeny mosty, schodišti a ochozy, do dnešní doby se pak dochovaly do skal vytesané místnosti a chodby.
 
V dobách husitských válek byl celý komplex obnoven a doplněn o další obytné prostory, modlitebnou, věznici a strážnici. Po bitvě u Lipan byla lokalita opuštěna a stavby chátraly. Pro svoji obrannou funkci byly ale světničky i nadále vyhledávaným útočištěm, například v době třicetileté či druhé světové války.

Zajímavost

V současné době patří Drábské světničky mezi nejnavštěvovanější místa v Českém ráji, který byl v roce 2005 zařazen na prestižní seznam Globálních geoparků UNESCO. Jedním z důvodů oblíbenosti je zajisté i dechberoucí výhled – pod vámi se rozprostírá krajina kolem řeky Jizery, ale zahlédnete například i hrad Bezděz nebo pohoří Krkonoše.


Zvětšit mapu
mailMnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště, 295 01

Telefon:+420 326 776 739
E-mail:infocentrum@klubmh.cz
Web:www.mnhradiste.cz

Otevírací doba: Z důvodu opatření vyplývajících z nařízení Vlády ČR k zamezení epidemie nemoci COVID-19 je prohlídkový okruh až do odvolání uzavřen. Průchod areálem hradu po značené turistické stezce a prohlídka okolí hradu nejsou tímto opatředním dotčeny.

Sobota 27.11.
oblačno až zataženoden 1 / 5°Cnoc -3 / 1°C
Neděle 28.11.
sněženíden -1 / 3°Cnoc -4 / 0°C
Pondělí 29.11.
oblačnoden 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load