Czechy Środkowe

Středočeský kraj je největším regionem České republiky a nachází se v bezprostřední blízkosti české metropole Prahy. Pyšníc se rozmanitou škálou kulturních, přírodních i technických památek. Působivá místa zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO, majestátní hrady a zámky, unikátní přírodní scenérie a bohatá kulturní tradice - nejen to dělá ze středních Čech ideální místo pro aktivní i poznávací turistiku.

Powiększyć mapę
Středočeský kraj je proslaven historickými památkami. Patří mezi ně hrad Karlštejn, Křivoklát, Konopiště, Kokořín, Český Šternberk a řada dalších. Stejně tak se historickým centrem mohou pochlubit prakticky všechna města v kraji. Nejvýznamnějšími kulturními objekty jsou památky zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci bylo zapsáno do seznamu UNESCO v roce 1995. V roce 2010 byl připsán Průhonický park - jeden z nejvýznamnějších a největších parků v České republice.

Rozsáhlý a rozmanitý komplex středočeských přírodních památek vybízí k pěší a cykloturistice. Přírodovědně nejcennější oblastí je Křivoklátsko, od roku 1977 biosférická rezervace UNESCO. Chráněné krajinné oblasti Brdy, Blaník, Český kras, Kokořínsko, Český ráj nebo právě Křivoklátsko jsou ta pravá místa pro nadšeného cestovatele. Fanouškům techniky kraj nabízí desítky fascinujících technických památek spojených s výrobou skla, těžbou uhlí i stříbra, automobilovým, leteckým, železničním i vojenským průmyslem. Také vodní díla na Vltavě jsou častým cílem rekreantů, stejně jako toky ostatních řek.
Wytworzono 25.10.2019 10:35:54 | przeczytano 8057x | martin.louda
 
 
load