Vyhledávání

Anketa: Kraj mého srdce

Objevte více

Vodní dům Hulice

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody - nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Návštěvnické středisko Evropsky významné lokality Želivka najdete v blízkosti hráze vodní nádrže Švihov (Želivka). Představí vám vodu jako životní prostředí rostlin a živočichů a vodu jako pro člověka nenahraditelný zdroj.
Expozice vás zavede do vodního mikrosvěta, pod hladinu vody i na břeh řeky. Ukáže vám, jak vzniká pitná voda, budete žasnout nad nekonečnou cestou vody a vezme vás i na výlet do historie. Expozice v atriu Vodního domu osloví hravou stránku vaší osobnosti.
Umělé vodní toky můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.
Průvodci z Vodního domu nabízejí také komentovanou prohlídku hráze.

Expozice je rozdělena do sekcí, každá se týká jiné tváře vody:

  • Vodní mikrosvět:tady uvidíte vodní organismy, které nejsou pozorovatelné pouhým okem. Umožní vám to zvětšené modely, mikroskopy a makrofotografie.
  • Podvodní makrosvětpředstaví vodní rostliny a zvířata. V několika akváriích se prohánějí ryby,. do sluchátek zazní zurčení vody, strop se stane ze dna pozorovanou hladinou vody se svou hrou světel a stínů a skleněnými průhledy do expoziční nádrže budete moci sledovat dokonce i to, co se děje pod vodní hladinou.
  • Mokřadní životumožnípozorovat přírodní scenérii na břehu včetně zvukové kulisy hlasů ptáků a žab.
  • Pitná voda a koloběhvás přenese z přírody na našeho světa. Ani my lidé se bez vody neobejdeme, naopak jí potřebujeme čím dál více. Zjistíte, že většinu našeho těla tvoří voda a při ochutnávce ve vodním baru také to, že každá voda má jinou chuť.
  • Výlet do historievás zavede do doby Karla IV., kdy neznámý malíř vyzdobil stěny kostela v Dolních Kralovicích nástěnnými malbami. Kostel byl kvůli výstavbě přehrady zbourán, ale malby se podařilo zachránit. Jejich originály si můžete ve Vodním domě prohlédnout.

Ve Vodním domě si můžete také objednatprohlídku hráze vodního díla Švihov(Želivka)s průvodcem. Exkurze na hráz nebudou probíhat v zimních měsících (prosinec - únor) - v tomto období není z provozních důvodů vstup na hráz možný. Prohlídka trvá asi 1 hodinu,sraz účastníků je vždy v recepci Vodního domu. Na exkurzi se můžete objednat buď emailem na tereza.ptackova@csop.cz nebo telefonicky na čísle 775 068 884.

Vodní dům najdete ve Středočeském kraji v okrese Benešov,mezi obcemi Hulice a Nesměřice. V jeho sousedství jehráz vodárenské nádrže Želivka- Švihov a úpravna vody.
Vodní dům je otevřen denně (vč. svátků) kromě pondělka od 9 do 17 hodin (mimo sezónu do 16 hodin).Na prohlídku expozice není potřeba se předem objednávat.Návštěvy školních skupin a výukové programy pro školy se objednávají předem. S sebou doporučujeme vzít hlavně pro děti náhradní oblečení. 

Upozorňujeme vážené návštěvníky, žeběhem zimních měsíců(listopad - březen v závislosti na počasí)nejsou kvůli mrazu v provozu vodní herní prvky v atriu.
Zvětšit mapu
mailHulice

Hulice 118, Hulice, 285 22

GSM:+420 602 665 409
E-mail:vodnidum@csop.cz
Web:http://www.vodni-dum.cz/
Středa 26.1.
oblačno až zataženoden 1 / 5°Cnoc -1 / 3°C
Čtvrtek 27.1.
přeháňkyden 3 / 7°Cnoc -2 / 2°C
Pátek 28.1.
oblačnoden 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C

Otevírací doba

MěsícDenČas
Duben - Září Út - Ne 9:00 - 17:00
Říjen - Březen Út - Ne 9:00 - 16:00

Vstupné

Plné vstupné:100,00 Kč
Zvýhodněné vstupné:65,00 Kč
Rodinné vstupné:220,00 Kč Max. 2 dospělí a 3 děti
 

ODBĚR NEWSLETTERU

Aktuality na mail
Areal VrchběláFilm office - Středočeská filmová kancelář

Kontakt

Středočeská centrála cestovního ruchu

Husova 156/21, 110 00 Praha 1
Tel: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz

 
load